מתנות ללקוחות

מתנות ללקוחות העסק 

בעסקים רבים נוהגים לתת מתנות ללקוחות בהזדמנויות שונות והדבר מעיד על חשיבה נכונה מבחינת שימור הקשר עימם, מיתוג העסק והמוניטין שלו. אין זה משנה אם מדובר בעסק גדול או קטן או בתחום הפעילות המסוימת וקהל היעד, מתנה ללקוח תמיד תתקבל בברכה ותחזק את הנאמנות שלו כלפי העסק. יחד עם זאת, אין בכל לומר שכל מתנה שבוחרים ללקוחות היא באמת הנתונה, ובהחלט ישנם מספר שיקולים שכדאי להתחשב בהם.

למה בכלל לתת מתנות ללקוחות?

אם אתם נתקלים בשאלה הזו בפעם הראשונה חשוב שתעצרו רגע ותבינו: בשוק התחרותי של ארצנו הקטנה כל פעולה שיווקית נכונה יכולה להיות שווה זהב ולמעשה הינה הכרחית כדי לעמוד על הרגליים ולשגשג. מצד אחד, קהל הלקוחות המקומי הינו קטן יחסית, ומצד שני ההיצע גדול למדי ויש להתחרות לא פעם גם בשחקנים גדולים או בעסקים שיושבים בכלל בחו"ל. בעלי עסקים רבים סבורים בטעות כי הדבר החשוב ביותר עבור הלקוחות שלהם הוא המחירים, ולכן הם שוברים את הראש כיצד לתת את ההנחות הגדולות ביותר, מתמחרים נמוך מדי ופועלים ברווחיות נמוכה ואפילו בהפסדים. יחד עם זאת, אם תשאלו את הלקוחות שלכם תראו שהמחיר אמנם חשוב אולם הוא בוודאי לא הגורם היחיד ואפילו לא העיקרי.

כך למשל, הלקוחות שלכם קונים מכם בגלל הקרבה למקום המגורים, בגלל חוויית הקנייה הטובה, בגלל השירות האדיב, בגלל האמינות והיעילות, בגלל הייחוד והאיכות של המוצרים, ובגלל מאפיינים מיוחדים נוספים של העסק. זאת אומרת, שעסק שגורם ללקוחות שלו להיות מרוצים ונאמנים יכול גם להעלות מחירים (בלי להשתולל כמובן) והם עדיין יישארו איתו, קבלו את ההעלאה בסלחנות, ולעיתים אפילו לא ירגישו בכך. זוהי רק סיבה אחת שבגללה הקשר החיובי עם הלקוח כל כך חשוב. 

ואם נחזור לעניין של מתנות ללקוחות נראה שכולנו, ללא יוצא מן הכלל, אוהבים לקבל מתנות. הדבר מייד יוצר אצלנו תחושות שמחה והוקרה שאותן אנו משייכים אל נותן המתנה, ובמקרה שמדובר בעסק אנו גם מרגישים מעין תחושת מחויבות הנוצרת עם מתן המתנה. יתרה מכך, מתנה ללקוח מעידה בעיניו על השקעה, אכפתיות והערכה, ועל כך שאינכם לוקחים אותו כמובן מאיליו. אכן, בעידן זה שבו הכל זז כל כך מהר על פס ייצור המוני ודרך הרשתות הדיגיטליות, ההתייחסות האישית אל האדם תהיה יקרה בעיניו. יש כמובן עוד דרכים לשימור וחיזוק הקשר עם הלקוחות, כגון משלוח הודעות אלקטרוניות ביום ההולדת וכדומה, אולם מתנה היא נתינה מוחשית ואמיתית. ובמידה שמדובר גם במתנה שימושית או כזו שבאמת מסבה הנאה, הרי שהשימוש בה עוד יזכיר ללקוח לאורך זמן מי נתן לו אותה.

האם לחלק מתנות לכולם כל הזמן?

מטבע הדברים, אתם עובדים בתקציב מוגבל ואי אפשר לחלק מתנות ללקוחות 24/7. יתר על כן, גם לא בהכרח כדאי לעשות זאת אפילו בלי אם היה לכם תקציב בלתי מוגבל, שכן הדבר תלוי בתחשיבי עלות תועלת, בסוג הלקוחות שתרצו למשוך, בקשר שאתם רוצים לשמר עימם וכדומה. יחד עם זאת, ראוי לציין כי מתנה ללקוח נחשבת כהוצאה מוכרת לעסק ובהחלט ניתן להכניס אותה לתחשיבי הדו"ח השנתי וליהנות מהקלה במס. אכן, גם ברשות המיסים מבינים כי מתנות ללקוחות הן כלי בסיסי ואינטגראלי מהמערך השיווקי של העסק.

אז מתי להביא מתנה ללקוח? הדבר תלוי באסטרטגיה השיווקית שלכם. כך למשל, יש הנוהגים להעניק מתנות בעיקר בתקופות החגים כגון חגי תשרי, חנוכה, פורים, פסח ושבועות. אכן, מתנה עשויה לציין מעמד מיוחד אשר העסק ולקוחותיו חולקים יחדיו, ולשדר למקבל המתנה את השותפות ואת השמחה של שניכם. בנוסף, יש הנוהגים לחלק מתנות מקוריות ללקוחות המבצעים רכישות בסדרי גודל שמעל הממוצע, ויש המחלקים אותן לרגל מבצע חדש, מוצר חדש שנכנס לעסק, וגם בכנסים, ירידים ותערוכות. אכן, מתנות ללקוחות ניתן ורצוי לחלק בירידי קידום מכירות כאשר מעוניינים למשוך לקוחות פוטנציאליים אל הדוכן, ויש להן אפקט שבהחלט עובד.

אבל אילו מתנות כדאי לתת ללקוחות?

באתר Be4u תמצאו מגוון עצום של מתנות מקוריות ללקוחות מכל הסוגים והמינים. כך למשל, ניתן להזמין מתנות השייכות לקטגוריית הטכנולוגיה והגאדג'טים, מתנות ללקוחות שהם עובדי משרדים ומנהלים, מתנות שקשורות לנסיעות ויציאה לחופשות, מתנות המשדרגות את הנסיעה ברכב, וגם מתנות של מוצרי הלבשה והנעלה. כל זאת לצד מתנות שהינן מכשירי כתיבה, מוצרי טיפוח ויופי, מזוודות, תיקים וארנקים, כוסות ומאגים, מחזיקי מפתחות, פריטי נוי, מתנות שמתאים במיוחד לתת ללקוחות לרגל החגים, ועוד הרשימה ארוכה.

אבל מהי המתנה הנכונה? התשובה לכך משתנה בהתאם למספר שיקולים. קודם כל, חשוב להבין מדוע אתם רוצים לתת את המתנה ללקוח ובאיזה מעמד. כך למשל, יש הבדל בכמות המתנות הנדרשת ובסוגן בין מעמד חד פעמי של חג הפסח, לבין מתנה שניתן בשוטף לכל לקוח שביצע קניה מעל סכום מסוים. כמו כן, המתנה צריכה להתאים במידת מה לאופי העסק. כך לדוגמא, אם מכון קוסמטיקה רוצה להעניק מתנות ללקוחות שלו עדיף להתמקד בין היתר במוצרי טיפוח, בפריטי נוי, בפריטים שמדרגים את האווירה בבית כמו נרות ריחניים, ובמתנות דומות שמצד אחד מדברות אל ליבן של מרבית הלקוחות, ומצד שני מתכתבות במידה מסוימת אם מאפייני העסק.

שיקול משמעותי נוסף הוא כמובן התקציב העומד לרשותכם. כפי שאמרנו, מתנות ללקוחות נחשבות מוכרות לצורכי מס אולם ברור שהן חייבות לעמוד באותו חלק בתקציב השיווק של העסק המוקדש לצורך מטרה זו. את הסכום שיש לכם חלקו למספר המתנות שאותו תרצו לרכוש, החל במתנות אחדות ועד למאות ולמעלה מכך, ואז תבינו מהו הסכום שיש לכם להוציא פר מתנה. דרך אגב, לא יזיק בכלל לברר אם ספק המתנות מעניק הנחות כמות כדי לחסוך בהוצאה זו.

עוד פרמטר שיש להתחשב בו הוא כמובן המסר שאתם רוצים להעביר ללקוח. לדוגמא, יש מתנות מקוריות ללקוחות שאי אפשר למצוא בכל מקום אלא רק באתרים כמו שלנו השמים דגש על חדשנות, יצירתיות והמילה האחרונה בתחום הגאדג'טים. מתנה כזו תעביר מסר של עסק ייחודי שהשקיע מחשבה בלקוח ובמה שהוא צריך, שתמיד שואף לחדש ולהתחדש, ושהקשר עם הלקוח חשוב לו מאוד. מצד שני, גם מתנה שאנשים כבר מכירים בהחלט יכולה לעשות את העבודה. לדוגמא, אם מתנה ללקוח היא כוס או מאג שניתן לקראת העונה הקרה, הרי שהדבר יתקשר עם חמימות וביתיות בכל פעם שהכוס תכיל את הקפה או התה שהאדם נהנה ממנה.

ומי שאינו מצליח לבחור?

קודם כל אחרי שחשבתם קצת על סוג המתנות שיכול להתאים, אנחנו מציעים לעיין בקטגוריות השונות באתר שלנו, להתרשם מהתמונות, לקרוא את הפרטים של כל מוצר ולהרגיש מה יכול להתאים. אם לא הצלחתם להתמקד או שיש לכם התלבטויות ושאלות, אנו מזמינים אתכם לפנות אל הצוות המקצועי שלנו. הניסיון הרב שרכשנו בתחום יכול בהחלט לעזור בביצוע בחירה נכונה, שתכבד את העסק, תשמח את הלקוח ותחזק את הקשר והנאמנות בין השניים.

חברת Be4u שמה דגש על מוצרים באיכות גבוהה ומחירים ללא תחרות, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון :  09-8801088